Start    Aktualności   Historia   Archiwum   Gwiazdy Arlekinady    Jury   Media o nas    Facebook   Kontakt

IV Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych "Arlekinada"

 

Janusz Radek - charyzmatyczny wokalista i aktor - zdobywca Grand Prix, nagrody publiczności i nagrody dziennikarzy XXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej Wrocław 2003. Laureat nagrody dziennikarzy podczas jubileuszowego KFPP Opole 2003, gość specjalny Festiwalu Sopot 2003. Uczestnik polskich eliminacji festiwalu Eurowizja 2004, w najnowszym recitalu śpiewa piosenki kompozytorów Piwnicy Pod Baranami: Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Nowaka, Andrzeja Zaryckiego. Znane między innymi z wykonań Ewy Demarczyk i Haliny Wyrodek przeboje śpiewa po męsku, opowiadając jednocześnie historie miłości, namiętności, tęsknot i po prostu... życia.


Janusz Radek

Piosenkarz? Tak. Aktor? Owszem... Historyk - z wykształcenia (Uniwersytet Jagielloński). Charyzmatyczny artysta, który potrafi przeistaczać się w kontrastowe postaci. Judasz w Jesus Christ Superstar (Teatr Rozrywka w Chorzowie), Puk w Śnie nocy letniej (gdyński Teatr Muzyczny), Śpiewak Podwórkowy w Operze za trzy grosze (Operetka Wrocławska) - to tylko niektóre z wcieleń Janusza Radka. A może tak: zdobywca lauru Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy poezję" AD 1990. Artysta uhonorowany Grand Prix, nagrodą dziennikarzy oraz nagrodą publiczności, (sic!) na 24. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2003 roku; nagrodzony na 40 - tym KFPP w Opolu przez dziennikarzy za wykonanie utworu Dziwny jest ten świat. Wielość dokonań Janusza Radka zachwyca i przyciąga. Jego głos można było rozpoznać m. in. w Gorączce (piosenki Elvisa Presleya), Kombinacie (utwory Grzegorza Ciechowskiego). W Teatrze Ludowym w Krakowie śpiewa w spektaklu Opowieści Jedenastu Katów. Operteka? Musical? Rock opera? Nie tylko... Nasz hybrydyczny artysta brał także udział w Krajowych Eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, proponując utwór Pocztówka z Avignon.

22. marca 2004 pojawiła się debiutancka płyta zatytułowana Królowa nocy, gdzie występuje enigmatyczna postać Sandora Vessanyi. Królowa nocy zdobyła serca koneserów muzyki, nadal zachwyca, przeraża i bawi. 

Jesienią Janusz wydał swój drugi album. "Serwus madonna". To kolejna ambitna propozycja krakowskiego twórcy. Janusz snuje muzyczną opowieść o mężczyźnie, ale czy tylko...? Warto się przekonać podczas recitali Janusza. Miłosne historie, lęk, namiętność, odkrywanie..., zachwyt.

 

radfoto.jpg (36590 bytes)

 

SERWUS MADONNA

Wywiedzione z arsenału pięknych słów, skarbnicy wysublimowanych nut... Wykradzione, ocalone, zmienione... Piękne melodie, udane rymy, nowoczesne aranżacje. Są tu i mruczanki, i ballady, i ostre, napięte struny. Można tu wysłuchać opowieści o wiecznej kobiecości i atrybutach męskości. Koronki..., pończochy..., suknie w groszki..., i róże..., i róże..., i róże... I czernie, i biele - much i koszul. Pełne kształty muzyki, sztywne ryzy liter. Odkryj tę wrażliwość, zasmakuj jej i daj się uwieść... Wspomnieniu, wrażeniu, widzeniu. Jak można kochać (delikatnie, czule, dyskretnie, walecznie, do utraty tchu)? Gdzie śpi namiętność (tu i tam)? Wejdź do krynicy poezji i dobrego smaku i zagraj w tę poważnie - niepoważną grę.

 

Po sukcesie płyty "Królowa Nocy" Janusz Radek prezentuje swój drugi album pt. "Serwus Madonna". To drugi album Janusza Radka - "człowieka orkiestry" obdarzonego zabójczym kontratenorem i doskonałym pudłem rezonansowym w postaci paszczy.
Piękne kompozycje autorstwa między innymi Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Nowaka, Jana Kantego Pawluśkiewicza do wierszy Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wiesława Dymnego. Większość utworów jest doskonale znanych z wcześniejszych wykonań, a ich duża część na trwałe zapisała się w historii polskiej piosenki. Janusz Radek podejmuje się między innymi karkołomnego zadania nowego wykonania takich klasyków jak Tomaszów, czy Grande valse brillante z repertuaru samej Ewy Demarczyk. W porównaniu z Królową nocy zdecydowanie mniej tutaj wokalnej woltyżerki i rockowej siły, a całość skłania się zdecydowanie w kierunku piosenki aktorskiej i wysmakowanego popu. Wszystkie utwory wykonane zostały z ogromna pasją, a męska strona "ikonicznych" damskich utworów mocno zaskakuje.

"SERWUS MADONNA" - w sezonie 2003/2004 został wybrany najlepszym przedstawieniem sezonu.

"Serwus madonna" czyli Janusz Radek w Piwnicy Pod Baranami

Występują:

Janusz Radek - wokal

Marcin Sanakiewicz - fortepian

Tomasz Góra - skrzypce

Józef Michalik - kontrabas

Sławomir Berny - perkusja

Łukasz Targosz - gitary elektryczne, akustyczne, mandolina

Utwory, które znalazły się w programie to:
1. Barany - muzyka: Andrzej Nowak; słowa: Wiesław Dymny
2. Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego - muzyka: Andrzej Zarycki,          słowa: Anonim tzw. Gall
3. Groszki i róże - muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Juliusz Antoni Kasper i
... Henryk Rostworowski
4. Moja madonna - muzyka: Andrzej Nowak, słowa: Wiesław Dymny
5. Naga dziewczyna - muzyka: Andrzej Nowak; słowa: Wiesław Dymny
6. Grande valse brillante - muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Julian Tuwim
7. Tomaszów - muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Julian Tuwim
8. Skrzypek Herzowicz - muzyka: Andrzej Zarycki, słowa: Osip Mandelsztam,
... przekład: Wiktor Woroszylski
9. Sur le pont d'Avignon - muzyka: Andrzej Zarycki, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński
10. Jak kania dżdżu - muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz, słowa: Leszek Aleksander Moczulski
11. Panna Śnieżna - muzyka: Andrzej Zarycki, słowa: Andrzej Biełyj, przekład: Jerzy   Zagórski
12. Wiersze wojenne - muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński
13. Nie widzę ciebie w swych marzeniach - muzyka: Andrzej Zieliński,
..... słowa: Leszek Aleksander Moczulski
14. Sonet XLIX - muzyka: Piotr Walewski; słowa: William Shakespeare, przekład: Jerzy Sito
15. Pieśń Puka - muzyka: Leszek Możdżer, słowa: William Shakespeare, przekład: K. I. Gałczyński

 

organizatorzy: sponsor:

WWW.ARLEKINADA.INOWROCLAW.INFO.PL