Start    Aktualności   Historia   Archiwum   Gwiazdy Arlekinady    Jury   Media o nas    Facebook   Kontakt

Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych

Historia

Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada"

w INOWROCŁAWIU

Pomysł organizacji Arlekinady narodził się w 2003 roku, wtedy to odbył się I Wojewódzki Festiwal Małych Form Teatralnych. Zwyciężył wtedy Teatr Meandry ("Telemaniacy" w reżyserii Mariusza Zielińskiego) z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie. II Arlekinada miała nieco inną formułę. Spektakle konkursowe podzielono na dwie kategorie: Teatry gimnazjalne i Grupy Teatralne ze szkół ponadgimnazjalnych. W 2004 roku wyróżniono Teatr Maska z Gimnazjum w Sławęcinku i Zjednoczone Siły Teatralne Organizatorów Arlekinady (ze spektaklem "Dresem obrośnięci", reż. Elżbieta Piniewska) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. III, już ogólnopolska edycja Festiwalu stała się zwycięska dla Teatru Cedeen z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy; spektakl "Czy to bajka? Czy nie?, czyli Wisteliuszeczek i Magdaleneczka" - reż. Joanna Chojnowska. Teatr "Żart" ze spektaklem "Bułka z pieprzem" (Młodzieżowy Dom Kultury w Gnieźnie) - zwycięzcami Arlekinady w 2006 roku. V Arlekinada to sukces Teatru Cedeen i spektaklu "Ona" w reżyserii Joanny Chojnowskiej - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Nagroda główna Festiwalu w 2008 roku powędrowała do Grupy Teatralnej "mojra" z III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu (za spektakl "Rzeka" w reżyserii Joanny Morawskiej-Świątek). Spektakl "Absynt" (reż. Tomasz Rozmianiec) w wykonaniu aktorów "Spółdzielni Teatralnej" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Poznaniu uznany został za najlepszy na VII Arlekinadzie. Jednak Festiwal w 2009 roku to ogromny sukces Katarzyny Gorczycy - aktorki Teatru "NARYBEK FROM POLAND" z Mysłowic (monodram "Dziewictwo"), która wyróżniona została przez wszystkie zespoły jurorskie nagrodami dla najlepszej aktorki (w sumie 4 nagrody). Na VIII Festiwalu zwyciężył Teatr "Zamiast" z Gminnego Ośrodka "Sezam" w Tarnowie Podgórnym ze spektaklem "Król Ubu" w reżyserii Grażyny Smolibockiej. Najlepszym spektaklem na IX Arlekinadzie, która odbyła się w marcu 2011 roku, okazała się "Uległość" (reż. Lucyna Sowińska) w wykonaniu aktorów Sceny "Studio P" z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Jubileuszowa, X edycja Arlekinady odbyła się w kwietniu 2012 roku. Zwyciężył wtedy Teatr Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski Z O.O. z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu ze spektaklem "... ciasta?" w reżyserii Hany Sierdzińskiej. XI Festiwal, który odbył się w marcu 2013 roku wygrał - po raz drugi w historii - Teatr Cedeen z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, który przedstawił spektakl "W teatrze trzeba grać" w reżyserii Joanny Chojnowskiej. Na XII Arlekinadzie, która odbyła się w 2014 roku, zwyciężył teatr "Przedsiębiorstwo Indywidualnej Groteski z o.o." z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Młodzi aktorzy przedstawili spektakl "Szczeliny" w reżyserii Hany Sierdzińskiej, która okazała się także Najlepszym Reżyserem tej edycji Arlekinady.

Zespoły teatralne ocenia zawsze profesjonalne jury, w skład którego wchodzili dotychczas: aktorki - Beata Kawka (która również od początku istnienia festiwalu pełni opiekę artystyczną), Edyta Jungowska, Ewa Szykulska, Joanna Brodzik, Małgorzata Zajączkowska, Maria Mamona, Izabela Kuna, Maria Seweryn, Anna Romantowska; aktorzy Rafał Mohr, Maciej Kowalewski, Piotr Grabowski; krytyk filmowy Łukasz Maciejewski; reżyser filmowy Tomasz Wasilewski; teatrolog Wojciech Kajak; scenarzyści filmowi - Dariusz Banek, Arkadiusz Borowik, Piotr Jachowicz; dramaturg, dyrektor WOAK w Toruniu - Jerzy Rochowiak, dziennikarka Urszula Guźlecka, artystka plastyk Aleksandra Simińska, projektantka Bożena Karska, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie Błażej Baraniak.

Swoje nagrody przyznaje także Jury Młodych, które składa się z aktorów Inowrocławskiego Teatru Otwartego, studentów teatrologii czy finalistów i laureatów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Elżbieta Piniewska - nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym
im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, reżyser teatralny, scenarzysta. Prowadzi Inowrocławski Teatr Otwarty.

organizatorzy: sponsor:

WWW.ARLEKINADA.INOWROCLAW.INFO.PL