Start    Aktualności   Historia   Archiwum   Gwiazdy Arlekinady    Jury   Media o nas    Facebook   Kontakt

III Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych "Arlekinada"



JURY

Przedstawiamy  jurorów:
 

Tomasz Wasilewski
Rocznik 1980, wyrasta na nową gwiazdę polskiej reżyserii. Jego „Płynące wieżowce” (2013) zwyciężyły w prestiżowej sekcji East of the West w Karlowych Warach, a film „W sypialni” (2012) zauważony został przez festiwalowych selekcjonerów na całym świecie. Znalazł się w głównych konkursach m.in. w Gdyni, Kownie, Zurychu, Brisbane, a i intrygująca kreacja aktorska Katarzyny Herman nagrodzona została Jantarem.
„Marzył o aktorstwie. Grywał na niezależnych scenach w Inowrocławiu, skąd pochodzi. Wiele zawdzięcza polonistce z liceum Elżbiecie Piniewskiej, która prowadziła awangardową grupę „Sto” przy I LO im. Jana Kasprowicza. Zamiast wystawiać „Dziady”, kompilowała różne teksty, zachęcała do odważnego eksperymentowania z ciałem. Chociaż nigdy nie dostał głównej roli, zaraziła go pasją. Gdy zamiast analizy literackiej rozpisał wiersz na ujęcia filmowe, olśniło go, że tak naprawdę aktorstwo nie jest dla niego najważniejsze. Zza kamery można powiedzieć więcej. A aktor to glina”. (Janusz Wróblewski, Polityka).

 

 


Beata Kawka
Przewodnicząca Jury. Pochodzi z Inowrocławia. Ukończyła w 1991 Wydział Aktorski PWST w Warszawie. Jest uważana za aktorkę wszechstronną - kameleona: wzruszająca jako nieszczęśliwa matka trojga dzieci w "Na dobre i na złe", seksowna i do szaleństwa zakochana kochanka Saszy Piłatowa w "Ekstradycji ", charakterystyczna wścibska, wypacykowana Winiarska w serialu "Marzenia do spełnienia". Jej pijana kobieta w filmie Bogusława Lindy "Sezon na leszcza" została uznana za aktorski majstersztyk. Jedną z wiodących ról jest Dona w serialu "Samo życie" to postać zupełnie inna od tych, które grała dotąd, dojrzała, piękna kobieta, która wszystkimi sposobami walczy o miłość swojego życia Pawła Dunina. Jest aktorką ciekawą ról i nie dającą się zaszufladkować.

 


Łukasz Maciejewski

(ur. 13 marca 1976 w Tarnowie) – dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi - PWSFTviT. Wykładowca dziennikarstwa w Szkole Kina w Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy w Małopolski Ogród Sztuki- MOS w Krakowie.

 

Piotr Grabowski
W 1991 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występował w teatrach krakowskich: im. Juliusza Słowackiego (1991–97, 2000), Narodowym Starym im. Heleny Modrzejewskiej (od 1997), Ludowym (1998), na Scenie Fundacji Starego Teatru (2003). Grał także w Teatrze Współczesnym (2005) oraz Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (1994–95). Od 2008 aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie.
Na dużym ekranie zadebiutował w melodramacie komediowym Waldemara Szarka Oczy niebieskie (1994) u boku Gustawa Holoubka. Później występował głównie w serialach.

 

Jerzy Rochowiak
Urodził się 22 maja 1957 roku w Janikowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i podyplomowe studia zarządzania placówkami oświatowymi i kulturalnymi w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 1980 do 1996 roku pracował jako kierownik literacki w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, od 1997 roku w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu jako redaktor miesięcznika Biuletyn Informacji Kulturalnej. Od listopada 2006 r. kieruje Ośrodkiem. Był współzałożycielem i redaktorem miesięcznika Przegląd Artystyczno-Literacki wydawanego w Toruniu przez Wydawnictwo Wit – Graf i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Jest autorem sztuk teatralnych, słuchowisk i książek dla dzieci, a także tekstów o tematyce artystycznej publikowanych w czasopismach i katalogach wystaw plastycznych. Spektakle według sztuk teatralnych Jerzego Rochowiaka, wystawianych w kraju i za granicą, otrzymywały nagrody na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku 1997 otrzymał nagrodę Wojewody Toruńskiego za osiągnięcia w dziedzinie animacji kulturalnej, w 1998 i 2005 nagrody w organizowanym przez Towarzystwo Kultury Teatralnej Konkursie Bliżej teatru w dziedzinie Prasa popularyzatorem teatru, w roku 2000, 2003 i 2006 nagrody Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za działania teatralne, w roku 2001 statuetkę Złotego Pierrota przyznaną przez środowisko lalkarzy amatorów z województwa kujawsko-pomorskiego w uznaniu wieloletniej i bogatej twórczości na polu teatru lalek i ruchu lalkarskiego. W 2008 roku otrzymał nagrodę im. Aleksandra Gąssowskiego za zasługi dla teatru w Grudziądzu. W roku 2011 otrzymał przyznaną przez Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę dla krytyka teatru dla dzieci i młodzieży za rok 2010 – za konsekwentną popularyzację w różnych formach pisarstwa sztuki teatru dla dzieci i młodzieży. Jerzy Rochowiak jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 


 





Wróć do Strony Głównej

organizatorzy: sponsor:

WWW.ARLEKINADA.INOWROCLAW.INFO.PL